Spotkanie, które odbyło się 20 lutego w Bibliotece Parafialnej zatytułowane „Świętego Jana Marii Vianney’a droga do nieba” zgromadziło doborowe grono słuchaczy. Spotkaniu przewodniczył ks. Jacek Szabaciuk, który na prośbę Katedralnego Oddziału Akcji Katolickiej zgodził się opowiedzieć o życiu Proboszcza z Ars i o własnej drodze do kapłaństwa.
Ks. Jacek przybliżył słuchaczom postać kapłana, który z niezwykłą konsekwencją i wbrew przeciwnościom losu zmierzał do świętości. Obdarzony wątłym zdrowiem i niewielkimi zdolnościami przede wszystkim musiał się zmagać z negatywną opinią przełożonych, którzy stanowczo radzili mu opuścić seminarium. W postanowieniu pomógł mu wytrwać opiekujący się z nim proboszcz z Ecully, który pomagał mu w nauce i wspierał duchowo. Wbrew przewidywaniom wielu, Jan Maria Vianney dokonał rzeczy naprawdę niezwykłych. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że posługa jego przypadała na ciężkie dla kościoła czasy po Rewolucji Francuskiej, osiągnięcia proboszcza z Ars budzą prawdziwy podziw i szacunek. Ludzi przemieniały nie płomienne kazania, ale dobroć serca, trwanie na modlitwie i surowość obyczajów pasterza, który gromadził przed konfesjonałami tysiące ludzi, przybywających do niego z różnych stron kraju.
Ks. Jacek w bardzo interesujący sposób przedstawił życie i postać Patrona Roku Kapłańskiego Z charakterystyczną dla siebie skromnością, opowiedział nam także o swoich problemach i kłopotach, związanych z drogą kapłańską.
Największe wrażenie na słuchaczach zrobiły dwa oświadczenia:
1. że na swej drodze napotykał głównie dobrych i prawych ludzi, którzy służyli mu życzliwą opieką, pomagając wytrwać w postanowieniu sposobienia się do posługi kapłańskiej;
2. że w Jego życiu zdarzały się dziwne, niewytłumaczalne przypadki, zbiegi okoliczności które zawiodły go do naszej Katedry.
Spotkanie z ks. Jackiem okazało się niezwykle owocne: pozwoliło poznać człowieka, który jako kapłan wykazał się prawdziwym heroizmem i stał się symbolem kapłańskiej świętości. Z drugiej znów strony unaoczniło słuchaczom, że nie trzeba żadnych nadzwyczajnych uzdolnień, ani intelektualnych predyspozycji, aby stać się duszpasterzem przemieniającym ludzkie serca – wystarczy być człowiekiem wiary i pozwolić działać Duchowi Świętemu.

Joomla templates by a4joomla